חיזוי אמינות תוכנה - חומרה

 

מאמר חדש בנושא:

חיזוי אמינות למערכות משולבות חומרה-תוכנה.


 

חיזוי אמינות למוצרים טכנולוגיים היא תורה שקיימת כבר עשרות שנים ומושרשת בתהליכי הפיתוח בכל התחומים: מוצרי אלקטרוניקה, תעשיית הרכב, תעופה וכו'. קצב התקלות של מוצר (MTBF) הפך לנתון קבוע במפרטי המוצרים.

מזה שנים רבות, מרבית המוצרים (ובמיוחד מערכות מורכבות) מכילים אלמנטים נכבדים של תוכנה, אך כשזה מגיע לחיזוי אמינות קיימת נטייה להתעלם ממרכיב התוכנה במערכת.

התרוצים רבים – "תוכנה לא מתקלקלת", "אי אפשר לחזות תקלות תוכנה" ועוד ועוד. למרות שכל משתמש פשוט במחשב אישי יוכל להעיד שמספר התקלות הנגרמות מבעיות תוכנה אינו זניח יחסית לתקלות החומרה.

בשנים האחרונות, יותר ויותר לקוחות מוסדיים (חברות וגופים ציבוריים) הבינו שהתעלמות מתקלות תוכנה בחיזוי האמינות של מוצר יוצרת עיוות של המציאות התפעולית לאורך חייו, ודורשים מהיצרן להצהיר על אמינות משולבת (MTBF הכולל את החומרה והתוכנה).
תקנים ומודלים בנושא זה התחילו להתפתח כבר לפני עשור ויותר, אך פעילות מעשית בנושא זה נותרה בשוליים.
בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בתחום זה ופותחו תקנים ומודלים מעשיים המתבססים על מידע שניתן להפיק מתהליכי בדיקות התוכנה הסטנדרטיות שמבוצעות במהלך הפיתוח.

בין התקנים האזרחיים ניתן למצוא את:
ANSI Recommended Practice for Software Reliability
IEEE Standard 1061

ובתחום הצבאי את התקן:
MIL-HDBK-217-PLUS

בדומה לחיזוי האמינות לחומרה, בו החישוב מתבסס על פרמטרים רבים כגון: רמת האיכות של הרכיבים, תנאי הסביבה בהם יפעל המוצר, וכו', גם המודלים של חיזוי אמינות לתוכנה מתבססים על סדרת נתוני איכות והסטורית תקלות על-מנת לחשב את קצב התקלות של התוכנה. לדוגמה, חישוב MTBF לתוכנה משולבת על-פי MIL-HDBK-217-PLUS לוקחת בחשבון את הפרמטרים העיקריים הבאים:

 • מספר שורות הקוד
 • רמת CMM
 • האם התוכנה חדשה או שמדובר בגרסה חדשה
 • משך הזמן משחרור התוכנה
 • משך הפעולה של התוכנה במערכת (ה-Duty Cycle)
 • אחוז הפונקציות במערכת המושפעות מתקלה בודדת
 • ופרמטרים נוספים.

מספר חברות שילבו בתוכנות הנדסת האמינות שלהן את המודלים האלה המאפשרים לתת מענה לחיזוי אמינות למערכות משולבות.

נתון זה, של קצב תקלות התוכנה, משולב עם קצב התקלות המחושב של החומרה במערכת, ומאפשר לקבוע MTBF כולל למערכות משולבות. נתון זה מהווה בסיס לחיזוי זמינות המערכת, כמות החלפים שיש להחזיק במלאי ומשפיע מרכזי על עלות מחזור החיים של המוצר.

 

לייעוץ בנושא חיזוי אמינות למערכות משולבות חומרה-תוכנה

פנו אלינו באמצעות דף צור קשר, או בטלפון 04-6620488, ונשמח לעזור.

 

 
חדשות / הודעות
 • מאמר חדש בנושא: חיזוי אמינות למערכות משולבות חומרה-תוכנה.  

 • תוכנות חיזוי אמינות ומודלים חדשים: - MIL-HDBK-217G - Telcordia SR-332  - NPRD-2011 - NSWC-10 - Physics of Failure - MechRel - Mechanical Reliability Prediction - RELEX 2011 - Quart-ER  

 • סקר דרישות מערכת  – SRR סקר תיכון מערכת  – SDR סקר תיכון ראשוני  – PDR סקר תיכון קריטי  – CDR סקר מוכנות לניסוי  - TRR סקר מוכנות לייצור  - PRR סקר ניהול הפרוייקט  - PMR  

 • יועץ אמינות, יועץ ILS, יועץ הנדסת מערכות מהנדס אמינות, מהנדס ILS, מהנדס מערכת, מהנדס איכות תמיכה הנדסית כוללת תחת קורת גג אחת  

כותרת